تحقیق روش پژوهش در حوزه پژوهش در عملیات

پژوهشگر گرامی،شما با عنوان تحقیق روش پژوهش در حوزه پژوهش در عملیات وارد وب سایت شده اید برای دریافت فایل می توانید به ادامه مطلب بروید.
تحقیق روش پژوهش در حوزه پژوهش در عملیات|41004564|ix|تحقیق علوم اجتماعی,دانلود تحقیق,كار تحقیقی علوم اجتماعی,روش پژوهش,روش پژوهش در پژوهش عملیات,پژوهش عملیات

- مقدمه
این مقاله به روش پژوهش در حوزه پژوهش در عملیات اختصاص دارد. در این مقاله كلیات روش پژوهش مدنظر قرار می‌گیرد و از جزئیات فنون سخنی به میان نمی‌آید و خواننده می‌تواند برای مطالعه بیشتر در زمینه فنون پژوهش در عملیات، به موضوعات مربوط مراجعه كند. آنچه كه در این مقاله مورد تأكید است انواع پژوهش و خصوصیات آنان در حوزه پژوهش در عملیات است و روشهای جمع‌آوری داده‌ها، آزمونهای آماری و مهارتهایی كه هر پژوهشگر باید كسب نماید شرح داده نمی‌شوند و به جای آن ابزار اصلی پژوهش در عملیات، مدلها، مورد بررسی قرار می‌گیرند.
2- انواع پژوهش در پژوهش در عملیات
در یك دسته‌بندی عمومی، اگر پژوهش برای حل مسائل مشخص و موجود انجام شود نوع پژوهش از جهت خروجی، كاربردی خواهد بود و اگر توسعه تئوریها و روشهای عمومی برای تولید دانش هدف باشد نوع پژوهش، محض خواهد بود.
با هدف تدوین روش پژوهش برای پژوهش در عملیات، در اینجا دسته‌بندی عملی‌تری از انواع پژوهش در پژوهش در عملیات ارائه می‌كنیم. در این دسته‌بندی سه نوع پژوهش قابل تشخیص است؛
 حل مسائل واقعی
 توسعه مدل یا روش حل برای مسائل كلاسیك
 توسعه تئوریها یا فنون عمومی.
در حل مسائل واقعی، متخصص پژوهش در عملیات با مسئله‌ای مربوط به یك عملیات در حال اجرا روبروست. صرفنظر از اینكه مشكل چه باشد و چگونه توسط سفارش‌دهنده مطرح شده باشد ممكن است از دیدگاه پژوهش در عملیات ناشناخته بوده، و به درستی تعریف نشده باشد یا چیزی به غیر از آنچه باشد كه مدنظر سفارش‌دهنده است. بنابراین تعریف مسئله در این نوع پژوهش از اهمیت بالایی برخوردار است. واقعی بودن مسئله ضرورت دقت در تعیین مفروضات، جمع‌آوری داده‌ها، تعیین پارامترها و روابط و تدوین اهداف عملیات و شاخص‌های اثربخشی را دوچندان می‌نماید. عوامل اشاره شده نقش تعیین‌كننده‌ای در تعریف مسئله و دستیابی به راه‌حل دارند. راه‌حل پیشنهادی در حل مسائل واقعی زمانی ارزشمند است كه بتواند در عمل پیاده شود. یعنی تطبیق و تعدیل راه‌حل پژوهش به شكلی كه به راه‌حل عملیاتی و واقعی منجر شود بسیار مهم است.
مسائل كلاسیك، مسائلی هستند كه به دلیل تشابه در بسیاری از عملیات مختلف، پژوهشهای متعدد برای ارائه راه‌حل و دارا شدن سابقه علمی در كتابها و مقاله‌های مربوط به پژوهش در عملیات، به شكل كلاسیك در آمده‌اند. مسئله فروشنده دوره‌گرد1، مسئله مسیریابی وسایل ترابری2، مسائل برش و چیدمان3، تعادل خط مونتاژ4، مسئله زمانبندی خدمه پرواز5، مسئله تخصیص مضاعف6 و زمانبندی كارگاهی7 از مسائل كلاسیك به شمار می‌آیند. این مسائل كاملاً شناخته شده هستند. اهداف، شاخص‌های اثربخشی، محدودیتها و قیود، پارامترها و مفروضات هر یك از مسائل كلاسیك مشخص و روشن هستند. خصوصیات راه‌حل، مشخص و به صورت مستقیم قابل كاربرد در موارد واقعی هستند. نیازی به جمع‌آوری داده‌های واقعی نیست و داده‌ های فرضی كه به شرایط واقعی این نوع مسائل شبیه باشد كفایت می‌كند. در حل این نوع مسائل، پژوهشگر با توسعه مدلی از مسئله، روش حل مسئله یا هر دو روبروست.


مطالب دیگر:
📖متن کامل پروژه رشته حقوق درباره گزارشات دادگاه حقوقی📖پکیج تجارت با کشور چین📖بانک 450 هزار جیمیل فعال ایرانی + ایمیل وبلاگهای فارسی📖لایه گسل های ایران📖لایه آب و هوای ایران📖لایه فرسایش خاک ایران📖لایه شهرستان های ایران📖لایه جاده های ایران📖لایه ی شیپ فایل ایران📖لایه استانهای ایران📖لایه ی خطوط بارندگی ایران📖لایه ی دریاچه ها و اقیانوس های ایران📖لغات پرتکرار زبان انگلیسی همراه با معنی و فونتیک📖سوالات ارشد سنجش از دور سیستم اطلاعات جغرافیایی ( از سال 77 تا 83 ) همراه با پاسخنامه تشریحی📖پاورپوینت تحلیل مرکز هنر های نمایشی ابوظبی📖مکاتب استراتژی-مجموعه مقالات📖مجموعه 10 جزوه آموزش GIS📖مفاهیم و کلیات سنجش از دور📖آموزش ILwis📖آموزش نرم افزار Idrisi📖از چه سایت هایی میتوان کسب درامد داشت📖کارت ویزیت تعمیرات موتورسیکلت📖دانلود فایل ورد Word پروژه استخراج ویژگی مناسب برای تشخیص سیگنال های حرکات ارادی EEG📖دانلودفایل ورد Word پروژه بررسی رادارها و اصول کلی آنها📖مقالات مدیریت دانش- مجموعه اول